Kategória: Skate

Egy évtized felvételei Bastien Salabanzi „Sorry” korszakából

Azoknak akik a 90-es évek végén kezdtek deszkázni Bastien Salabanzi volt az az arc akit egyszerűen nem tudtak figyelmen kívül hagyni. A francia srác velünk egy idős volt, és olyan trükköket mutatott folyamatosan, amiket itthon maximum az álmainkban láttunk, meg néha egy-egy 411 VHS-en. Aztán a kétezres évek elején a „Sorry” partoknak köszönhetően egy csapásra világsztárrá vált. Bár nagyon komoly nevek szerepeltek a Flip sorozatában, Bastien neve egyszerűen összeforrt a Sorry videókkal. Stílusa kilógott az akkori gördeszkás világból, hiszen egyszerre képviselte a tempós old school és technikás new school vonalat. Miközben sorra nyerte a világversenyeket folyamatosan forgatott és kb. fél évente letett valami nagyon húzós partot az asztalra.

Most a Thrasher vágott a kincset érő felvételekből egy videót, ami nagyszerűen idézi a kétezres évek zseniális újoncának menetelését a legnagyobbak közé.

Ray Barbee – A közös szál

Ray Barbee az amerikai gördeszkázás legendás alakja, akit főleg fotósként ismerhettünk meg világszerte. Viszont Ray sokkal árnyaltabb és összetettebb annál, hogy definiálni lehessen. Ő egy igazi jelenség, aki teljes életművével aktív része a gördeszkás kultúrának. 

Ray profi gördeszkásként kezdte a karrierjét, egyike volt azoknak a deszkásoknak akik a freestyle trükköket elkezdték a street deszkázás részévé tenni. Különleges flowja miatt Ray a nyolcvanas években népszerű gördeszkássá vált, a kaliforniai deszások egész generációja próbálta ellesni sajátos stílusát. A Powell Peralta szponzoráltjaként az évtized vége felé már olyan filmekben tűnt fel, mint a Ban This, és olyan arcokkal lógott együtt, mint Mark Gonzales és Jeff Kendall. 

Ami viszont egészen rendhagyó, hogy Ray nem csak gördeszkásként épített karriert, hanem időközben a világ egyik legismertebb fotósává vált. Képei egészen különleges atmoszférával mesélnek a gördeszkásról. Ray a mai napig kizárólag analóg technikát használ, és kicsit sem törekszik a magazinok fotós trendjeit követni. Viszont egészen egyedi látásmódja és léleksimogató nyugalmat árasztó munkái miatt Michael Blabac, Joe Brook vagy éppen Atiba Jefferson ligájában szokás emlegetni. 

És ha esetleg bárki úgy érezné, hogy egy profi gördeszkás karrier mellé nem nagy dolog még egy profi fotós karriert is felépíteni, annak érdemes meghallgatni a Mattsons 2 világhírű jazz zenekar Meets című albumát. Hiszen a duó Ray-vel karöltve vette fel a a 2009-ben megjelent korongot, amin egészen zseniális gitárjátékát hallgatva ismét közelebb kerülhetünk egy kicsit a gördeszkás legendához. 

Néhány éve az angol Ilford Photo, egy nagyszerű videóban mutatta be Ray világát, a zenétől a fotón át a gördeszkázásig. 

///Nyitókép: Ray Barbee/Ilford Photo///

First Impression

Nagyon vártuk, és most végre megnézhettük az Attitude Skateboards First Impression videóját. Szikora Bálint elmondása alapján nagyon szerették volna egy rendes premieren bemutatni a márka bemutatkozására készített filmet. Mivel a pandémia végét még nagyon nehéz megjósolni, ezért a srácok úgy döntöttek, hogy online mutatják be a filmet. Egyik szemünk sír a másik nevet, mert egy ennyire erős edit megérdemelte volna a rendes premiert, viszont nagyon örülünk, hogy végre láthattuk ezt a zseniális videót. Molnár Balázs fantasztikus munkát végzett a kamera mögött és a vágóasztalon is.

Enjoy!

Hatlamas Big Up az egész csapatnak! Kíváncsian várjuk a folytatást.

/Nyitókép: Králik Dani – Attitude Skateboards/

35 éves az Etnies

Az idei év igazán különleges a kaliforniai cég számára, hiszen most ünneplik fennállásuk 35. évfordulóját. Érdemes belegondolni, hogy itthon még a rendszerváltásra készülődött az ország, a gördeszkázás pedig nagyon gyerekcipőben járt, amikor az Etnies piacra dobta az első pro gördeszkás cipőjét.

Natas Kaupas 1990-ben

Az Etnies története viszont nem az Államokban kezdődik, hanem itt az öreg kontinensen, hiszen a márkát Párizsban indították világhódító útjára Etnics néven. A cég történetének kulcsfigurája Pierre André Senizergues, aki a nyolcvanas évek egyik meghatározó gördeszkása volt. Pierre Párizs mellett nőtt fel és a párizsi Technológiai Egyetem mérnöki karán szerzett diplomát. A gördeszkázás mellett az IBM-nél dolgozott, majd 1985-ben Kaliforniába költözött, ahol már csak a sport karrierre koncentrált. Egészen elképesztő eredményekkel a háta mögött, 1986-ban jutott el odáig, hogy befejezze profi deszkás karrierjét, és valami más területen kamatoztassa tapasztalatait.

/Eredményei: tizenkétszeres francia bajnok, kilencszeres Európa-kupa győztes, ötszörös Európa-bajnok, kétszeres világkupa győztes és egy világbajnoki címet is magáénak tudhat./

A nyolcvanas évek második feléig nem léteztek profi gördeszkás cipők. Az akkori riderek „sufnituning” megoldásokkal próbálták a nekik szánt modelleket használhatóvá tenni. Pierre a profi pályafutása során összegyűjtött tapasztalatait az Etnies-nél kezdte kamatoztatni, ahol az első valóban gördeszkázásra tervezett cipők fejlesztésén dolgozott. A világ első pro modelljével 1987-ben jött ki a cég, és Natas Kaupas nevével fémjelezték, aki személyesen részt vett a tervezésben is. 1988-ban pedig megjelent az első olyan cipő, amit teljes egészében Pierre fejlesztéseivel dobtak piacra. A modell hatalmas sikert aratott az amerikai piacon is, így megszilárdította az Etnies pozícióját.

A kilencvenes években sorra adták ki a jobbnál- jobb modelleket, és olyan deszkások lábára terveztek cipőket, mint Mike Vallely, Sal Barbier vagy Rune Gilfberg.

Senizergues közben három önálló brandet indított /éS, Emerika, ThirtyTwo/, majd felvásárolta az Etnies-t is. 1996-ban összevonta a cégeket, és megalapította a Sole Technology-t, ahol a mai napig személyesen is dolgozik az új termékeik fejlesztésén. 2003-ban elindították, a Sole Technology Intézetet, ahol a legmodernebb eszközök segítségével dolgoznak a cipők tervezésén. A különböző laborokban olyan kutatásokat végeznek, amik rávilágítanak, hogy pontosan hol és milyen terhelés éri a deszkások lábát a trükkök közben. Így egyrészt kényelmesebb, másrészt tartósabb cipőket tudnak gyártani. Ennek a kutatásnak az egyik eredménye a néhány éve debütált Michelin talp. A Sole laborjaiban rájöttek, hogy egyszerűen nem tudnak eléggé tartós gumit fejleszteni a cipők talpához. Ezért keresték fel az autóipari gyártót, akiknek érthető okokból sokkal több tapasztalata van a gumigyártásban. Az ötlet bejött, hiszen mára a Marana második generációja lett a cég egyik legnépszerűbb terméke, és akinek már volt a lábán tudja, hogy tényleg egy extrém tartós lépőről van szó.

Közben folyamatosan dolgoznak ökológiai lábnyomuk csökkentésén is. 2011 óta fut a „Buy a shoe, plant a tree” nevű projekt, aminek a keretei között a cég már több mint 2 millió fát ültetett. Erről már korábban is írtunk: itt.

Szóval az Etnies és Pierre André Senizergues rengeteget tett az elmúlt 35 évben azért, hogy az egyszerű tornacipőktől eljuthassunk a ma ismert gördeszkás darabokig.

Elrajtolt az Attitude Skateboards

A tavalyi lockdown kezdete óta az Attitude Skateboards csapata nem ült a babérjain. Néhány hete számoltunk be róla, hogy megjelent a First Impression trailere, azóta pedig a srácok befejezték a márka weboldalát. Webshopjukon már rendelhetők első kollekciójuk limitált számban elérhető darabjai, és a szinte minden méretben elérhető lapok is. 

Szerencsére a sok-sok év széthúzása után, egyre több olyan kezdeményezéssel találkozni Magyarországon, ami törekszik a gördeszkás közösség összekovácsolására. Például az olyan local skateshopok, mint a Medium, ahol a srácok fontosnak tartják, hogy ne “kivegyenek” a sportból, hanem aktívan a részesei legyenek és tegyenek azért, hogy fejlődjön a hazai deszkázás. Vagy Butha Zomby versenyei a fehérvári parkban, de Keposz vagy a Nagyiccés srácok parképítő törekvéseit sem szabad elfelejteni. Az Attitude Skateboards is ezt a hozzáállást közvetíti, hiszen egy igazi core deszkások által életre hívott brandről van szó, ami aktív résztvevőjévé kezd válni a gördeszkás szubkultúrának. A márka már ismerős azoknak, akik otthonosan mozognak ebben világában. De miről is szól pontosan ez az egész? 

Forray Péter és Szikora Bálint ezerrel dolgozik azon, hogy legyen egy komolyan vehető hazai gördeszkás brand. A srácok különösen figyelnek a minőségre, ruháik kiváló anyagokból, prémium nyomással készülnek. Deszkáik pedig Magyarországon, a Cirus műhelyében, Bolvári Dani kezei között születnek, akinél senki nem ért jobban a gördeszka gyártáshoz kis hazánkban.  A single press technológia biztosítja, hogy mindig tökéletesen egyforma paraméterekkel rendelkezzenek a legyártott lapok. Így, ha megszoktál egy méretet és konkávot, biztos lehetsz benne, hogy a következő lapod is pontosan olyan lesz, mint az előző volt. 

Az Attitude termékek komoly minősége mögött pedig kiforrott ars poetica van, hiszen igyekeznek közvetíteni azt az üzenetet, amit a brand neve is sugall. Mégpedig, hogy a viselkedésünkkel és hozzáállásunkkal befolyásolhatjuk és terelhetjük jó irányba a gördeszkázást és segíthetjük a sportág fejlődését. 

Az Attitude Team-et Fofo és Sziki mellett Karkossiák Zsola erősíti, és például a legutóbbi MGE Skate Jam eredményeit nézve, egy igen erős csapatot sikerült összehozni. A First Impression vidi eddig bemutatott jelenetei alapján pedig még nagyon sok izgalmas történésre számíthatunk majd tőlük. 

Szóval kövessétek őket Instán, Facebookon, Youtubeon, és ami a legfontosabb, böngésszétek a frissen elkészült webshopjukat. Support your local!

///Képek: Pálfi Balázs///

Így változnak az ősi sziklák skateparkká

Larvik Norvégia egyik jelentős kikötője, viszont az utóbbi évszázadokban inkább az ott bányászott Larvikite gránitról lett ismert, amit itthon kék gyöngy gránitként fut és a kissé giccses, de high-end otthonok elengedhetetlen eleme. A Larvikite egy nagyon erős, kopásálló anyag, így tökéletes világhírű középületek burkolására vagy egy skateparkhoz, amit az örökkévalónak építenek.

Az Enjoi team zseniális ridere, Didrik „Deedz” Galasso Larvikban nőtt fel, így amikor felmerült egy városi skatepark építésének lehetősége, felkérte néhány barátját Torey Pudwill, Angelo Caro és Chris Haslam személyében, hogy segítsenek megtervezni a új parkot. Természetesen a srácok kaptak az alkalmon és Larvikba utaztak, ahol a park tervezése közben volt lehetőségük a Lundhs Real Stone bányáját is meglátogatni, és kipróbálni, hogy milyen a frissen fejtett, 300 millió éves paleozoikumi köveken deszkázni.

Chris Haslam – Bs Noseblunt

A Red Bull jóvoltából pedig betekinthetünk a projekt hátterébe, hiszen a Red Bull Media House csapata a Skate Originals sorozat részeként elkísérte a srácokat a tripre.

///Képek: Gaston Francisco – Red Bull///

Attitude – First Impression trailer

A mai napon jelent meg az Attitude Skateboards trailere a Firs Impression című videóhoz, amit a srácok (Forray Péter, Szikora Bálint, Karkossiák Zsolt) a márka bemutatkozásához készítettek. ’19 tavaszán kezdték forgatni az első snitteket Molnár Balázzsal a kamera mögött, aki jelenleg az utolsó simitásokat végzi.

Sajnos az idei év sok tekintetben nehezítette a forgatást és a premier szervezését is, így a bemutatóra még várnunk kell. Érdemes követni az Attitude Skateboards történéseit Facebookon vagy Instagrammon, hiszen amint a vírushelyzet engedi, érkezik a First Impression premierje, amit mindenképpen személyesen, közösen a rég látott barátokkal, egy szórakozóhelyen szeretnének megszervezni.

A forgatásról így meséltek a srácok:

„Leginkább a fővárosban forgattunk, de néhány vidéki spothoz is sikerült eljutni. Egy horvátországi mini tripet is sikerült összehozni, Fofo, Zsolti és Bazsi voltak néhány városban pár napot, valamint Kassán is volt egy egy napos session. Sok vidéki és külföldi trip be lett még tervezve, de idővel a járványhelyzet miatt és a korlátozásokból kifolyólag sajnos elég kis vonzáskörzetben tudtunk csak mozogni, viszont így is sikerült összegyűjteni egy nagyfilmre való anyagot. Lesz benne szokásos, lesz benne új, és lesz benne erős is, álljatok készenlétben, mert a film a korlátozások feloldása után bármikor megérkezhet! Addig is csekkoljátok az előzetest!”

Már a trailer alapján is látszik, hogy Molnár Balázs nagyon profi munkát végzett az Attitude team pedig mindent megtett, hogy legyen mit átnézni a vágóasztalon. Biztos, hogy egy nagyon erős filmmel lett gazdagabb a magyar gördeszkázás. Alig várjuk a premiert.

Cirus Skate Intejú


A több, mint 10 éve gördeszkákat gyártó Cirus Skatenél jártunk, hogy kifaggassuk Bolvári Danit, a hibátlan lapok gyártásáról. A klasszikus street mellett, freestyle-, cruiser és longboard lapok születnek a különleges atmoszférájú műhelyben. Az egyedi, direkt a Cirus számára gyártott, gépeken születő lapokat külön-külön préselik. Így minden egyes darab tökéletes konkávval, és a meleg ragasztásnak, illetve a szigorú minőségellenőrzésnek köszönhetően, garantáltan csavarodás mentesen érkeznek a megrendelőhöz. Külön emeli az érdemét, hogy a srácok mindezt itthon, egy veszprémi műhelyben építették fel, nem kevés külföldi elismerést is magukénak tudva. 

FS.: Kezdjük a legelején. Hogyan indult a Cirus?

BD.: Már 16 éves korom óta  deszkákat akartam gyártani! Gurulgattam (Veszprém szikvíz) Minden tetszett a mi a deszkával volt kapcsolatos. Öltözködés, stílus…., nagyon jó sportnak tartom. Asztalos tanuló voltam, szerettem a lapok alapanyagát az íveit és a formáját. Próbálkoztam is egy-két kósza ötlettel. De csak jóval később lett rá lehetőségem elkezdeni. Nagyon sokat tudnék mesélni róla. A lényeg, hogy nagyon sok szabadidőmet, pénzemet és energiámat abba fektettem, hogy jó lapot tudjak gyártani. Nehéz út volt. Ha tudtam volna, hogy miken megyek keresztül, lehet el sem kezdem. Kaptam hideget, meleget……de hát, ha az embernek vannak céljai és megvalósulnak, akkor a rossz dolgokat, amik történtek lassan homály fedi.

FS.: A Cirus anno a bambusz lapjairól lett ismert. Honnan jött a bambusz ötlete és miért választottátok végül ezt?

BD.: Minden gyártó juharból készítette a lapokat, ezért döntöttem a bambusz mellett. Gyorsabban megújuló alapanyag forrás.

Fs.: 2017 óta juhar lapok is készülnek nálatok. Mi hívta életre a juhar lapok gyártását?

BD.: Az egyre több érdeklődés a juhar lapok iránt, így elkezdtük ezeket is gyártani. Nagyon jó döntés volt. Az első juhar lapokat az ATTITUDE-nek gyártottam.

FS.:  Milyen Fofóékkal együtt dolgozni az Attitude lapokon? 

BD.: Fofót már a kezdetek óta ismerem. Nyomon követte a fejlődést. Nagyon jó! Mindig is szerettem volna otthoni deszkásoknak lapokat gyártani. Élveztem az új formát tervezgetni. Vártam, hogy készüljön el már az első lap! És még csak most jön a java! Szerintem ezek után fogunk igazán együtt dolgozni. Ők azok akik büszkék, hogy a CIRUSszal gyártatnak (Magyarországon).

FS.: Tűri Zoltán és Marius Constantin is a ti lapjaitokat használja és nagyon komolyan jelen vagytok a freestyle gördeszkázásban. Mi az oka, hogy ennyire elkötelezettek vagytok a Freestyle felé?

BD.: Egy nagyon lelkes csapatról beszélünk! Sokkal összetartóbb szerintem mint a street-es vonal. Külföldön több üzletben is értékesítik ezeket a lapokat. És nagyon sokat foglalkoznak a témával (grafika, lap forma, konkáv….stb). Tűri Zoltán egy nagyon lelkes és alázatos sportoló. Miatta kezdtünk freestyle lapokat gyártani és miatta alakult ki ez a nemzetközi siker.

FS.: Az elmúlt hónapok sok hazai vállalkozásnak jelentenek kihívást. Benneteket hogy érint? Mit tapasztaltatok?

BD.: Az eladáson nem igazán mutatkoztak a vírus hatásai. Sőt, az elmúlt pár hónap kimagasló volt eladás szempontjából. A lapok kb 90% külföldre kerül eladásra. Gondolom több szabadideje lett az embereknek. A külföldi embereknek…

FS.: A legtöbbször a gördeszkások oldalával, szempontjaival találkozhatunk. De mi a véleményetek a magyar gördeszka piacról Nektek, akik gyártják a lapokat?

BD.: A viszonteladóknak Magyarországon az a lényeg, hogy olcsó legyen, persze nem a minőség rovására. Országunkban egy boltban sem lehet kapni Cirus lapokat. A magyar piac kicsi. Szerintem félnek a “magyar” deszkáktól. Viszont külföldön nem. A magyar piacnak szerintem előny lenne a magyar termék forgalmazása. Ha esetleg bármi észrevétel lenne a lapokkal kapcsolatban, egyből lehetne orvosolni. Egyedi lapokat lehetne gyártatni, kis mennyiségben……na mindegy. Szerintem nincs hátránya.

FS.: Van olyan cél, ami még megvalósításra vár a céggel kapcsolatban?

BD.: Volt egy célom 13 éve, az megvalósult. A mostani cél, hogy így maradjon. Szépen fejlődünk.

FS.: Mit jelent az életetekben a Cirus?

BD.: Jót!

FS.: Kész vagytok?

BD.: IGEN….jöhet a következő!

/Képek: Pálfi Balázs/

MGE Skate Jam III.

/Képek és szöveg: Pálfi Balázs/

Hétvégén lezajlott a Magyar Gördeszkások Egyesülete és a Medium skateshop szervezésében az MGE harmadik évada, ami évről-évre újabb izgalmakat tartogat. Négy kategória díjaiért versenyezhettek a szentendrei skatepark tükörsima felületén az indulók: 18 alatt/felett, PRO és az elmaradhatatlan Best Trick. A szervezők a jól bevált formát követték, másfél perces menetek után egy 4 perces Jam Session minden heatben. /Galéria a cikk alján./

Szikora Bálint – Nollie Heel BS Lip Slide

Az utóbbi időben látni, hogy végre megjelent az utánpótlás, így a 18 alatt kategóriában is 12 rider állt gyorsítóra, és bizony már itt is láthattunk szépen összerakott meneteket. Bízunk benne, hogy ez a tendencia marad, és újra szurkolhatunk az ifjú titánoknak a versenyeken.

Természetesen a 18 feletti és a pro kategória is tartogatott meglepetéseket. Karkossiák Zsola nem tudott hibázni, és valami brutális menetet hozott össze. Újra ringbe szállt Sárkány Kristóf, és hozta a tőle jól meg szokott lendületet. Szikora Bálint kávét kavargatva mutatott egy Nollie Bigheel Backside Lipslideot, amivel zsebre is tette a Best Trick kategóriát. Ostya egy nagy korlátos FS Board után rögtön egy Laser Flippel folytatta a menetét. Forray Petinek pedig elfelejtettek szólni, hogy nem kötelező átszállni az elemeket, szóval mutatott egy akkora Nollie Heelt, amit utoljára Nick Tuckertől láthattunk itthon.

Kovács Bálint – Bs Feeble

A nap tökéletes lezárásaként, a Medium levetítette a legújabb videóját, ami nemsokára online is elérhető lesz. Alig várjuk!

Eredmények:

18 –

  1. Simon Gábor
  2. Molnár András
  3. Vágó Dani

18 +

  1. Várallyay György
  2. Bérces Bálint
  3. Bodnár Balázs

Pro:

  1. Karkossiák Zsolt
  2. Forray Péter
  3. Sárkány Kristóf

Best Trick: Szikora Bálint

MVP Rooky: Kis Domonkos

Element – Peace

Az egyik legjobb skate film. Ennyi.